امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مقدمه

 

نظام جمهوری اسلامی ایران که بیش از سه دهه از عمر آن می گذرد نظامی است که اسلامی بودن، ویژگی اصلی و ممتاز آن است. معنای این که مردم جمهوری اسلامی ایران طرفدار نظام اسلامی هستند و جامعه جمهوری اسلامی ایران باید بر اساس اسلام اداره شود این است که باید یک دستگاه حکومتی بر اساس اسلام وجود داشته باشد. تبعیت یک نظام از یک سلسله اصول و عقاید و افکار و اندیشه های خاص، لااقل در دو بعد تجلی می یابد:

یکی در بعد (قانونگذاری) و دیگری در بعد ((حکومت و اجرا)). البته می توان بعد سومی هم به عنوان بعد ((قضایی)) در نظر گرفت ولی این بعد به اندازه قوه مقننه و دستگاه اجرایی اصالت ندارد. به هر حال دو بعد اصلی (مقننه و مجریه) وجود دارد و بعد قضایی تابع آنهاست. با توجه به این موضوع باید گفته شود که اگر اولا قوانینی را که نظام جمهوری اسلامی ایران معتبر می داند و از آن دفاع می کند اسلامی باشد و ثانيا کسانی که متصدی اجرای این قوانین می شوند بر اساس ضوابط و اصول و ارزش های اسلامی متصدی این مقام شوند، آن نظام اسلامی خواهد بود. تأکید می شود که ((اسلامی بودن)) یک نظام به وجود هر دو بعد بستگی دارد. بنابراین اگر قوانین از مسیر اسلامی منحرف شود و قوانین غیر اسلامی ملاک اجرا فرا گرفت، و یا این که فرض شود که تمامی قوانین صد در صد اسلامی و مطابق با قرآن و شریعت است اما متصدیان امور و مسئولین اجرایی بر اساس ضوابط و معیارهای اسلامی عهده دار این مناصب و مسئولیت نشده اند بلکه با روش های غیر اسلامی بر سر کار آمده اند، در هر دو صورت چنین نظامی را نمی توان به تمام معنی اسلامی دانست. بنابراین از لحاظ علمی، دو محور اصلی برای بحث ایجاد می شود. یک محور مربوط به این است که قانون و دستگاه قانون گذاری با چه شرایط و معیارهایی اسلامی خواهد بود و محور دیگر عهده دار این مسأله است که مجریان و متصدیان اجرایی بر اساس ضوابط اسلامی چگونه و چه وقت حاکمیت پیدا می کنند و بر چه اساس مجازند بر جامعه و مردم اعمال قدرت نمایند. آن چه که در این تحقیق مد نظر است بحث دوم و مهم ترین اصل نظام جمهوری اسلامی ایران، همان اصل ((ولايت فقيه)) است.

خرید و دانلود متن کامل مقاله

نظریه ولایت فقیه
نظریه ولایت فقیهآن چه که در این تحقیق مد نظر است بحث دوم و مهم ترین اصل نظام جمهوری اسلامی ایران، همان اصل ولايت فقيه است.
توضیحات بیشتر
قیمت : 13000 تومان

دبیر هسته: دکتر حسین قلجی

حوزه های فعالیت هسته پژوهشی سیاستگذاری عمومی و حکمرانی:

 • برگزاری دوره های تخصصی سیاستگذاری و تحلیل سیاستها
 • ارایه مشاوره و راهنمای به محققان و دانشجویان حوزه
 • برگزاری نشستهای تخصصی مرتبط
 • شناسایی منابع علمی داخلی و بین المللی با محوریت ابزارها و روش تحلیل

ادامه مطلب

 • الگار اولسن
  Elgar Olsen
  نظریه پرداز اجرای سیاستها
  استاد مدرسه رهبری و سیاستگذاری دانشگاه ویرجینیا و متخصص سیاستگذاری مسکن در مرکز مطالعات سیاستگذاری مسکن.
 • ویلیام دان
  William Dunn
  استاد روابط بین الملل و سیاستگذاری
  وی نویسنده کتاب ارزشمند تحلیل سیاستها چ۶ و استاد دروس روشهای ارزیابی و کاربرد فناوری در تصمیم گیری در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه پیتسبورگ است.
 • حزقیل دراور
  Yehezkel Dror
  استاد علوم سیاسی
  عضو موسسه رند، استاد مدعو دانشگاههای آمریکا و مشاور دولتها در امور راهبردی. از او 15 کتاب منتشرشده که مهمترین آنها سیاستگذاری بازنگری شده، سیاستگذاری در معرض آسیب و نیز دولتهای دیوانه میباشند.
 • مایکل هاولت
  Michael Howlett
  متخصص تحلیل سیاستها و سیاست اجتماعی
  نویسنده کتابهایی چون طراحی سیاست عمومی، انسجام سیاستگذاری برای توسعه پایدار و مطالعه سیاست عمومی است
 • میشل کروزیه
  Michel Crosier
  جامعه شناس فرانسوی و عضو آکادمی اخلاق سیاسی
  نویسنده کتابهایی مانند دولت مدرن و دولت میانه رو و از نظریه پردازانی است که بر سیاستگذاری تاثیرات عمیقی داشته است
 • توماس دای
  Thomas R Dye
  استاد علوم سیاسی دانشگاه فلوریدا
  نویسنده کتاب درک سیاستگذاری عمومی چ۱۵ و سیاست دولتها و اجتماعات چ۱۶ و متخصص نظریه تنازع سازمانی نخبه گرایی و تکثرگرایی. رییس انجمن علوم سیاسی و سازمان مطالعات سیاستگذاری.
 • پیتر دولیون
  Peter DeLeon
  استاد مدرسه علوم اداری دانشگاه کلورادو
  وی متخصص امنیت انرژی و محیط زیست است و همچنین متخصص اجرا می باشد. وی دارای مهمترین آثار درباره اجرای سیاستها و کاربرد فناوری در سیاستگذاری است.
 • آنتونی داونز
  Anthony Downs
  اقتصاددان و استاد سیاستگذاری اقتصادی
  وی عضو موسسه بروکینگز و استاد دانشگاه شیکاگو است. وی عضو ارشد موسسه رند بوده و کتاب معروف نظریه اقتصادی دموکراسی از اوست.